Padlizsán gyógyító hatása

2009. szeptember 6., vasárnap · Posted in

Az indiai természetgyógyászat szerint a padlizsán vérképző, vízhajtó és mindenekelőtt a bélben gyulladásgátló hatású. Fokozza az emésztést, feloldja a sűrű nyálkát - még az idült asztmában és a hörghurutban is -, ezenkívül meggyorsítja az anyagcserében részt vevő szervek működését. Csak a gyomorsavtúltengésben és a gyomorfekélyben szenvedők nem ehetnek padlizsánt.
A tojásgyümölcs különösen ajánlott a cukorbetegeknek, valamint a reumában, a máj- és vesebetegségben szenvedőknek. Az elhízás diétás kezelésében is előnyben részesítik a fogyasztását (ugyanis 100 g padlizsán energiatartalma csupán 24 kcal). A benne levő keserű ízanyagok és illóolajok kimerültség esetén serkentőleg hatnak az idegrendszerre.
A padlizsán fogyasztása különösen ajánlott cukorbetegeknek, illetve reumában vagy máj- és vesebetegségben szenvedőknek. Vérképző, vizelethajtó, bélgyulladást gátló és emésztést fokozó hatású. Túlzott gyomorsav-termelődésben és gyomorfekélyben szenvedőknek nem ajánlott a fogyasztása.

Amerikai kutatások szerint a padlizsán antocianin- (a flavonoidok közé tartozó növényi festékanyag) tartalma segíti a C-vitamin hasznosulását, szerepet játszhat a rákbetegek kezelésében, a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében, továbbá csökkenti a koleszterinszintet, és növeli a "jó", vagyis a védő hatású HDL-koleszterin szintjét a vérben. Az antocianin serkentő hatással van a különböző agyműködési funkciókra is; a vegyület többek között a vöröskáposztában is megtalálható. A padlizsánban lévő nem felszívódó (abszorbeált) flavonoidok a gyomor- és béltraktusban intenzív átalakulási folyamatokon mennek keresztül, aminek a végén egyszerű fenolsavak keletkeznek: ezek a vegyületek már könnyen felszívódnak a vékonybél nyálkahártyáján keresztül. Az egyszerű fenolsavak antioxidáns, rákmegelőző hatású vegyületek.

A gyógyászatban a padlizsán terméskivonatát máj- és epebetegségek kezelésére ajánlják. Az indiai természetgyógyászat szerint a zöldség idült asztmában és hörghurutban is jó hatású lehet.

A padlizsán felhasználása

A padlizsán zsiradékban történő sütésekor sok zsírt szív magába: egy ausztráliai kutatás szerint egy padlizsánszelet több mint 80 grammnyi zsiradékot vesz fel 70 másodperc alatt, így nagymértékben nő az energiatartalma. Jobban emészthető, ha a tojásgyümölcsből zsiradékszegény ételeket készítünk.
A padlizsán a balkáni népek és a mediterrán étrend egyik legtöbbet használt élelmiszere, sokszor eszik hús helyett. Nyersen nem fogyasztható. A balkáni országokban jellemző fűszerei a bazsalikom, a borsikafű (csombor), a bors, az oregánó, a vöröshagyma, a fokhagyma és a zöldpetrezselyem. Sokszor adnak hozzá paradicsomot is. Készítenek belőle olajos salátát, illetve egyéb zöldségekkel kombinált ételeket is.
A padlizsán héját sütés, főzés előtt nem mindig kell eltávolítani (ez az étel jellegétől függ), a kocsonyáját egyujjnyi gyümölccsel együtt kell levágni. Készíthető belőle saláta, előétel és rakott étel, népszerű rántva is. Felhasználható levesekbe, főzelékekbe, párolva, mártásként, köretnek. Legelterjedtebb elkészítési módja a padlizsánkrém. A görög muszaka és a francia, provanszi ratatouille egyaránt padlizsános egytálételek. A katalán escalivada grillezett zöldség, a vinete saláta pedig román és erdélyi magyar zöldségkrém.

Felhasználási ötletek
Mivel majdnem az összes jótékony hatású vitamin és bioaktív anyag a tojásgyümölcs héjában található, ezért ne hámozzuk meg a padlizsánt. Minthogy nyers fogyasztásra nem alkalmas, az a legjobb, ha hosszában vagy keresztben felszeleteljük, utána fűszerezzük, majd serpenyőben enyhén pároljuk addig, amíg puhára nem fő, s a dióéhoz hasonló íze nem lesz. Paradicsommal fogyasztva különösen finom. Ezenkívűl darált hússal és rizzsel is megtölthető, miként mozarella sajt is olvasztható rá.

Összetétele

Nagy mennyiségben tartalmaz karotint, B1-, B2-, B3- és C-vitamint, s mindenekelőtt kalciumot, foszfort, vasat, rezet és magnéziumot, de kiemelkedően nagy a káliumtartalma is. Emellett keserű ízanyagok és a burgonyafélékből hiányzó olyan anyagok is vannak benne, amelyek izgatólag, görcsoldóként és izomlazítóként hatnak az emésztőszervekre. A padlizsánban található kék színű antocianinok a japán kutatások szerint nemcsak az összkoleszterinszintet csökentik, hanem a "jó hatású" HDL-koleszterinszintet is növelik. A benne levő fenolsavak megvédik a sejteket a szabad gyököktől, ráadásul rákellenes hatásúak is.

A padlizsán tápanyagtartalma

Energiatartalma kicsi (27 kcal/100 g; 113 kJ/100 g), fehérjetartalma 1,3 g/100 g, ezen kívül kevés szénhidrát is van benne (4,8 g/100 g). Cukorbetegek és fogyókúrázók is fogyaszthatják az elkészítési módtól függően (zsiradékszegényen): zsírtartalma 0,2 g/100 g és 2,58 g/100 g élelmi rost is található benne. Nagy a víztartalma (92,3 g/100 g).

Értékes C-vitamin- (30 mg), folsav- (31 mcg) niacin- (0,60 mg) és pantoténsav- (0,23 mg) forrás. Ásványianyag-tartalma kiemelkedően jelentős, 145 mg/100 g káliumot, 21 mg/100 g foszfort, 16 mg/100 g magnéziumot és 10 mg/100 g kálcium tartalmaz. Nátriumtartalma kicsi, 3 mg/100 g. Purin- (21 mg/100 g) és oxálsav- (10 mg/100 g) tartalma alacsony. A felsoroltakon kívül antioxidáns hatású ubikinon (Q10: 0,21 mg/100 g) is található benne: a vegyületnek fontos szerepe van a sejtanyagcserében és a sejtekre káros szabadgyökök megkötésében.

Leave a Reply

Üzemeltető: Blogger.